Home Główna Górnicy ze Śląska na proteście Solidarności i OPZZ w Warszawie

Górnicy ze Śląska na proteście Solidarności i OPZZ w Warszawie

by Ewa B

Prawie tysiąc związkowców ze Śląska pojechało do Warszawy na protest pracowników sektora paliwowo-energetycznego. Manifestowało w sumie kilka tysięcy osób. To wyraz niezadowolenia z sytuacji w branży. Pracownicy obawiają się także o przyszłość zakładów i o swoje miejsca pracy.

Jak powiedział Bogusław Hutek , przewodniczący Górniczej Solidarności:

 Wspieramy energetyków. Ten problem dotyka także sektor górniczy. Polityka rządu wobec górnictwa musi stanowić logiczną całość wobec branży energetycznej

Manifestacja rozpoczęła  się o godz. 12 przed Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Następnie uczestnicy poszli  przed siedziby: Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Uczestnicy chcieli przekazać swoje petycje. W akcji protestacyjnej udział wzięło kilka tysięcy osób. Na proteście nie mogło też zabraknąć   pracowników śląskich kopalń.

Powodem manifestacji, która organizowana była przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” jest brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, a także łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy.

Zagrożona jest także suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne kraju.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ