Home Główna Hiszpania: urzędnicy straszą właścicieli mieszkań wywłaszczeniem za połowę ceny

Hiszpania: urzędnicy straszą właścicieli mieszkań wywłaszczeniem za połowę ceny

by Redakcja

Do 14 firm które posiadają 194 mieszkania na terenie Barcelony zgłosili się urzędnicy miejscy, którzy zagrozili nacjonalizacją mieszkań za połowę ceny.

Barcelona walczy z falą bezdomnych. Na rynku brakuje mieszkań, które stoją puste lub są wynajmowane turystom. Rozwiązaniem problemu ma być nacjonalizacja pustostanów za połowę ceny. Wówczas tak przejęte mieszkania byłyby wynajmowane jako lokale komunalne za połowę ceny. Jakby było tego mało, właścicielom oprócz nacjonalizacji grożą drakońskie kary w wysokości nawet 1 miliona dolarów!

Do tej pory na podstawie przepisów z 2016 roku samorząd na terenie Katalonii mógł przejmować kontrolę nad nieruchomościami pozostawionymi bez najemców przez ponad dwa lata. Taka nieruchomość mogła zostać wystawiona na wynajem za mniejszą cenę. Jednak przepisy wymagały aby była ona zwrócona właścicielowi po upływie od 4 do 10 lat. Przepis ten nie był szeroko stosowany. W 2019 roku nowe przepisy dały prawo komunalizacji mieszkań za połowę ich wartości. Do tego na właścicieli mieszkań możliwe jest nakładanie grzywny w wysokości nawet do 1 miliona dolarów.

Podobne pomysły pojawiają się za nasza zachodnią granicą. Tam skrajna lewica chciała w referendum zdecydować, czy Berlin powinien nacjonalizować mieszkania…

HISZPANIA, NACJONALIZACJA, WYWŁASZCZENIE, KOMUNA

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ