Home Kraj Nie odwlekajcie operacji zaćmy – apelują bielscy lekarze

Nie odwlekajcie operacji zaćmy – apelują bielscy lekarze

by Anna Słomczyńska

Bielski szpital wojewódzki zwiększy liczbę operacji usunięcia zaćmy. Teraz czas oczekiwania wynosi ponad miesiąc – podała lecznica. Lekarze apelują, aby pacjenci nie odwlekali leczenia, bo nie ma obawy zakażenia się SARS-CoV-2. Operacje prowadzone są w reżimie sanitarnym.

Zdaniem szefa szpitalnego oddziału okulistycznego dra Macieja Klepackiego zaniechanie leczenia, podyktowane strachem przed COVID-19, może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Zapewnił zarazem, że cały personel został zaszczepiony przeciwko covidowi.

„Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie” – podkreślił.

Klepacki wyjaśnił, że chory przed zabiegiem wkłada jednorazowy fartuch, rękawiczki, maseczkę i czepek.

Operacje przeprowadzamy w trybie jednodniowym. Pacjent kilka godzin po niej, z założonym opatrunkiem, opuszcza nasz oddział. Po kilku dniach nastąpi u niego poprawa ostrości wzroku

– powiedział.

Po miesiącu następuje u pacjenta całkowite zagojenie ran pooperacyjnych. Może on wrócić do normalnego funkcjonowania.

Szef oddziału zapewnił, że pacjentami w szpitalu wojewódzkim zajmują się wysokiej klasy specjaliści, którzy mają do dyspozycji najnowocześniejszą aparaturę.

Wysokiej jakości są także soczewki wszczepiane cierpiącym na zaćmę. Stosujemy materiał, który filtruje wysokoenergetyczne światło niebieskie, znacznie zmniejszając ryzyko uszkodzenia siatkówki

– wyjaśnił dr Klepacki.

Światło niebieskie w niewielkiej dawce nie jest szkodliwe dla ludzkiego oka. Znajduje się ono w świetle słonecznym. Jednak obecnie, ze względu na uwarunkowania środowiskowe, jest go więcej. Problemem są wszelkie urządzenia elektroniczne, jak monitory LCD, ekrany telefonów komórkowych, żarówki LED, świetlówki itp., które emitują światło niebieskie w dawkach mogących być szkodliwymi dla wzroku.

Postępująca wraz z wiekiem zmiana zabarwienia soczewki z bezbarwnej na żółtawą, zmniejsza transmisję światła niebieskiego do wnętrza gałki ocznej. Stanowi zatem swego rodzaju kompensacyjny mechanizm ochronny. Wszczepienie osobom z zaćmą asferycznych soczewek jednoogniskowych z żółtym filtrem, które w sposób niezauważalny dla pacjenta zmniejszają ilość światła niebieskiego docierającego do siatkówki, chroni plamkę żółtą, która w oku odpowiada za wyraźne widzenie

– zakomunikował szpital.

Placówka dodała, że u pacjentów ze znacznym astygmatyzmem istnieje możliwość wszczepienia z refundacją soczewki, która koryguje wadę.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej to jedna z największych i najnowocześniejszych placówek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

PAP/AS

Lekarze biją na alarm . Polskie dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ