Home Główna Nowe zasady zakrywania ust i nosa

Nowe zasady zakrywania ust i nosa

by Ewa B

Dzisiejsza konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poświęcona była w głównej mierze kwestii przyłbic i maseczek. Przyłbice podobnie jak chusty, kominy czy szaliki nie będą już wystarczać przy zasłanianiu ust i nosa. Jedynym rozwiązaniem mają być maseczki , które najlepiej jak by były z filtrami FFP2 czy FFP3. Ministerstwo jednakże dopuszcza stosowanie do zakrywania ust i nosa zwykłe maseczki jednorazowe oraz materiałowe.

Minister Zdrowia dodał , że przyłbice mogą być w dalszym ciągu stosowane , ale jako dodatkowe zabezpieczenie ( np. dla oczu) , ale nie jako alternatywa dla maseczki.

Polski rząd nie zdecydował się jednak  ,  przeciwieństwie np.  do Czech na wprowadzenie nakazu noszenia maseczek o odpowiednich parametrach. O takim rozwiązaniu zadecydowały kwestie finansowe.

Najlepiej by było gdybyśmy wszyscy mogli posługiwać się poczynając od maseczek chirurgicznych w górę, przechodzili prze poziom FFP2 czy FFP3. Musimy jednak pamiętać , ze jest to towar , który kupujemy na rynku. Jak widomo nagły popyt na tego rodzaju maseczki spowoduje kształtowanie się ceny wzwyż. Dlatego też nie chcemy by społeczeństw płaciło krocie za maseczkę chirurgiczną – poinformował rzecznik Resortu Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Podczas dzisiejszej konferencji Minister Zdrowia poinformował , że trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce zaczęła się rozpędzać. Dynamika zakażeń zaczyna być na tym samym poziomie z tą jaką mieliśmy do czynienia podczas drugiej fali.

Rząd postanowił również wprowadzić obostrzenia w województwie warmińsko – mazurskim.

Sytuacja epidemiologiczna w tym województwie pogarsza się od dwóch tygodni. Codziennie notowane są duże wskaźniki zakażeń na 10 tys. mieszkańców w Olsztynie , powiecie olsztyńskim, nidzickim i bartoszyckim. Wskaźniki te należą do najwyższych.

Od najbliższej soboty na Warmii i Mazurach zostaną zamknięte szkoły, hotele, kina, teatry , baseny oraz infrastruktura sportowa.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ