Home Główna Ponad 2,1 tys. chętnych na mieszkania na osiedlu Nowy Nikiszowiec

Ponad 2,1 tys. chętnych na mieszkania na osiedlu Nowy Nikiszowiec

by Anna Słomczyńska

Ponad 2,1 tys. wniosków o wynajem 513 mieszkań na katowickim osiedlu Nowy Nikiszowiec wpłynęło w zakończonym właśnie naborze, większość złożyli potencjalni nowi mieszkańcy Katowic. Lokale powstają w ramach rządowego programu mieszkaniowego.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki PFR Nieruchomości Katarzyna Fiuk, w przeprowadzonym od 11 do 31 stycznia naborze wpłynęło 2116 wniosków, w tym 978 od mieszkańców Katowic i 1138 spoza tego miasta. Najwięcej dotyczy lokali dwupokojowych, na które złożono 972 wnioski. 845 zgłoszeń dotyczy mieszkań trzypokojowych; w czteropokojowych chce zamieszkać 299 aplikujących.

Rozpoczęta ponad dwa lata temu inwestycja jest w Polsce największą powstającą w ramach rynkowej części rządowego programu Mieszkanie Plus. Mieści się w pobliżu jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych osiedli robotniczych w kraju – ponad 100-letniego Nikiszowca, na blisko 5,5-hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku.

Rozpoczęcie naboru najemców było kilkukrotnie przesuwane. Obecnie przedstawiciele PFRN przewidują, że proces potrwa cztery miesiące, aby rozpocząć zawieranie umów najmu w maju.

Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania w Nowym Nikiszowcu było złożenie wniosku online do końca stycznia br. i dostarczenie dokumentów do końca lutego. Następnie katowicki samorząd przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów – na podstawie przyjętych wcześniej kryteriów społecznych ustalonych przez Radę Miasta Katowice.

Wśród ubiegających się o mieszkania na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, ludzie poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach. O mieszkanie na Nowym Nikiszowcu mógł jednak ubiegać się każdy – także osoby, które nie spełniają żadnego z kryteriów społecznych.

Druga część procedury – po stronie PFRN – będzie polegała na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej potencjalnych najemców – to, czy są oni w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto, np. pensję z tytułu umowy o pracę czy dodatkowe dochody, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu. Potencjalni najemcy będą też sprawdzeni w BIG Infomonitorze.

Katowicka inwestycja powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. W Nowym Nikiszowcu dostępne będą mieszkania różnej wielkości: 236 lokali dwupokojowych o metrażu 41-52 m kw., 196 trzypokojowych o powierzchni 52-80 m kw. oraz 81 mieszkań czteropokojowych liczących 70-95 m kw. Na osiedlu będzie też 14 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od 32-219 m kw.

Nowe osiedle jest położone w pobliżu Mrówczej Górki i Nikiszowca, którego zabytkowa architektura inspirowała projektantów z warszawskiej pracowni 22Architekci. Układem urbanistycznym i wyglądem nowe domy nawiązują do pierwowzoru. Architekci zaproponowali charakterystyczny ceglasty kolor elewacji i rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły trzy kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Kolorystyka elewacji odnosi się do nikiszowskich tradycji. Poszczególne kwartały są na różnych etapach realizacji.

Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka celowa MDR Katowice z siedzibą w Warszawie, utworzona przez PFR Nieruchomości oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany 12 października 2016 r. w Katowicach jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Spółka PFRN, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają w całym kraju jako alternatywa dla zakupu mieszkania na kredyt. PFRN deklaruje, że to propozycja dla osób, które rozpoczynają karierę zawodową, młodych rodzin, a także dla nieposiadających zdolności kredytowej lub niezainteresowanych kupnem mieszkania.

PAP/AS

Już niedługo otwarcie pierwszego Sklepu Socjalnego w Katowicach

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ