Home Główna Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach ostrzega przed migracjami łosi

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach ostrzega przed migracjami łosi

by Barbara Nowak

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach ostrzega mieszkańców przed migracjami łosi. Z powodu gorszej widoczności kierowcy muszą być bardziej czujni. Jak przekazano, „finał spotkania auta z tym zwierzęciem, jest dużo groźniejszy w skutkach niż podobne spotkanie na drodze z dzikiem czy nawet jeleniem”.

„W wypadku kolizji z dzikiem, kierowca ma wrażenie, że uderzył w mur. Zadziałały strefy zgniotu, odpaliły poduszki powietrzne, auto może jest mocno rozbite, ale zazwyczaj pasażerowie wychodzą z takiej sytuacji bez większych obrażeń. Zderzenie z łosiem – zwierzęciem na wysokich nogach – podcina je, a wówczas cała półtonowa masa uderza w kabinę pasażerską, demolując wnętrze auta. To tak, jakby do wnętrza ktoś nagle wrzucił np. 20 saren” – powiedział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józef Kubica.

„Wzrost populacji niegdyś rzadkiego gatunku, jest potwierdzeniem właściwie prowadzonej gospodarki leśnej. Z drugiej strony rodzi wiele problemów. Jeden z nich związany jest z silnym zurbanizowaniem terenu, a co za tym idzie z gęstą siecią dróg zwłaszcza na terenie aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej” – wylicza Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

„Zabezpieczenia stosowane wzdłuż traktów komunikacyjnych mają za zadanie jedynie zniechęcić zwierzęta do ich pokonania, nie stanowią jednak rzeczywistej bariery. Warto sobie uświadomić, że żubr, o masie ponad 600 kg potrafi przeskoczyć dwumetrowe ogrodzenie, a łoś ważący ponad pół tony ma osiągnięcia iście olimpijskie. Sforsowanie wysokości 2,40 m, to dla niego żaden problem” – dodał nadleśniczy Cekus cytowany na stronie.

Groził swojej byłej partnerce. Usłyszał zarzuty

ŚLĄSK, ŁOSIE, MIGRACJE ŁOSI, OSTRZEŻENIE, REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W KATOWICACH, ŁOŚ

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ