Home Główna Renowacja wieży szybowej w Chorzowie

Renowacja wieży szybowej w Chorzowie

by Ewa B

Niebawem firma Stokłosa z Bytomia rozpocznie prace nad renowacją wieży wyciągowej szybu Prezydent w Chorzowie. Prace te mają potrwać do lata 2021 roku.

Na teren Sztygarka wkrótce wejdzie ekipa budowlana. Urząd Miasta rozstrzygnął właśnie przetarg na wykonawcę robót. Za kwotę 700 tysięcy złotych renowacji wieży podejmie się firma Stokłosa z Bytomia. Po ich zakończeniu wieża będzie wyglądać jak nowa.

Z wieży widokowej możemy podziwiać panoramę miasta. W oddali dostrzec można dach Stadionu Śląskiego czy chorzowskie osiedle Irys.

Od ponad 10 lat wieża służyła chorzowianom jako platforma widokowa. Niestety w chwili obecnej 100 – letnia żelbetonowa konstrukcja wymaga renowacji.

 Nasz szyb jest zabytkiem i atrakcja turystyczną, dlatego też musi zostać zachowany dobry stan techniczny zapewniający bezpieczeństwo zwiedzającym. W pierwszej kolejności zostaną wykonane prace związane z renowacją konstrukcji żelbetonowej. Następnie wymienione będzie oświetlenie na bardziej wydajne i ekologiczne – poinformował Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

W 2008 roku miasto odkupiło wieże i została ona wówczas wpisana do rejestru zabytków. Od 4 listopada 2010 roku wieża jest wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki.

Wieża szybowa ma 42,5 metra wysokości i jest pozostałością po zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego Prezydent.  Po pokonaniu 170 schodków możemy podziwiać na tarasie widokowym doskonały widok na Chorzów.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ