Home Główna Trąba powietrzna nad Żorami

Trąba powietrzna nad Żorami

by Ewa B

Nad Żorami przeszedł tzw. lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Wczoraj po godzinie 14 na niebie pojawił się charakterystyczny lej powietrzny, jakie kojarzymy z filmu Twister.

Zdjęcie zostało wykonane przez  jednego z robotników pracujących przy budowie domu. Z takiego leju kondensacyjnego faktycznie może się utworzyć trąba powietrzna. Trudno się więc dziwić , że mieszkańcy Żor wpadli w panikę.

Pracuję na budowie przy ulicy Słonecznikowej. Nagle zobaczyłem ,że na niebie zaczyna pojawiać się lej. Przerwaliśmy więc szybko pracę i pozabieraliśmy nasze rzeczy tak naprawdę sami nie wiedzieliśmy , jak to się mogło skończyć – powiedział  Mariusz Dzikowski, który wykonał zdjęcia niezwykłego zjawiska pogodowego.

Lej kondensacyjny jest odwróconym stożkiem jaki powstaje u podstawy chmury. Tworzy się w efekcie różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru.

Jeśli dotknie powierzchni ziemi, przeradza się w trąbę powietrzną lub tornado. Całe szczęście w Żorach skończyło się tylko na strachu

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ