Według raportów z przeprowadzonych przez Parlament Europejski aż 77% Europejczyków popiera powiązanie funduszy unijnych z poszanowaniem zasad państwa prawa.
W Polsce 82 proc. ankietowanych również wyrazili swoje poparcie dla tej koncepcji. Koncepcja zakłada, że Unia powinna przekazywać środki finansowe państwem członkowskim, jeżeli „zarząd krajowy wdraża zasady praworządności i demokracji”.
„Ufam, że pojęcie praworządności jest tak samo ważne dla państw członkowskich, jak i dla Parlamentu i Europejczyków. Ale jeśli to nie wystarczy, liczby mogą brzmieć bardziej przekonująco. Jeśli prawie 80 proc. obywateli chce uzależnić wydawanie pieniędzy, które płacą jako podatnicy, od przestrzegania przez rządy praworządności, państwa członkowskie powinny posłuchać tego głosu” – przekazał negocjator ze strony PE Petri Sarvamaa (Europejska Partia Ludowa, EPL).
Obecnie przyjęty kompromis jest krytykowany przez Parlament Europejski, ponieważ dotyczy on sytuacji, w których poważanie praworządności miałoby wpływ na wydawanie środków unijnych.
Co więcej, 54% ankietowanych uważa, że Unia Europejska powinna traktować zdrowie publiczne jako priorytet i zwiększyć środki finansowe w celu walki z koronawirusem.
„Panie Ferdku afera jest… W mordę jeża” 😢 R. I. P Dariusz Gnatowski#Boczek pic.twitter.com/AI96P2hJFy
— Sycylia 🇵🇱 (@sycylia6_) October 20, 2020
PARLAMENT EUROPEJSKI, UE, UNIA EUROPEJSKA, FUNDUSZE, FUNDUSZE UNIJNE, PRAWORZĄDNOŚĆ, FUNDUSZE A DEMOKRACJA, DEMOKRACJA