Home Główna Zaćmienie Słońca. Dziś zobaczymy jak Księżyc przesłania Słońce

Zaćmienie Słońca. Dziś zobaczymy jak Księżyc przesłania Słońce

by Ewa B

Dziś zobaczymy zaćmienie słońca. To niezwykłe zjawisko będzie widoczne w Polsce. Będzie ono przypominać pierścień ognia. Nie będzie to jednak  pełne zaćmienie, a częściowe nazywane również pierścieniowym lub obrączkowym zaćmieniem

Jak powiedział Damian Jabełka, astronom i wicedyrektor Planetarium Śląskiego:

10 czerwca będzie miało miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca. Najbardziej spektakularne zjawisko, widoczne będzie z pasa przechodzącego przez północy biegun naszej planety, bardzo trudno więc zorganizować tam ekspedycję. Zaćmienie potrwa krócej i przysłonięta będzie mniejsza cześć Słońca

W fazie maksymalnej Księżyc i Słońce zbliżą się do siebie na niebie na tyle, że Księżyc przysłoni 15 procent średnicy Słońca, zaćmione będzie 7 procent powierzchni tarczy naszej Dziennej Gwiazdy..

Zaćmienie Słońca w Katowicach rozpocznie się o godzinie 11.54, faza maksymalna nastąpi o godz. 12.48, zaś całość zakończy się o 13.42. W przypadku innych miejscowości godziny  będą nieco inne,  dlatego też dobrze rozpocząć obserwacje wcześniej, już około 11.30, tak aby nie przegapić początku zjawiska.

Pracownicy z Planetarium Śląskiego będą oczekiwać na chętnych do obserwacji zaćmienia od godz. 11.00. Wraz z astronomami z Planetarium Śląskiego będzie można bezpiecznie obserwować to zjawisko przez lunetę wyposażoną w specjalny filtr. Podczas obserwacji słońca najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną obserwacje starajmy się patrzeć na Słońce przez przydymione szkło lub specjalny filtr. 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ